Ha esik az eső...
2004.06.12. 16:15
Hogyan lehet védekezni az eső ellen a kerékpáros táborban? (felszerelésünk védelme - esős időben a sátorban - menet közbeni eső esetén)
(Fejlesztés alatt...)
A felszerelés...
A felszerelés megvédése az eső ellen igen nehéz dolog - de annál fontosabb! Sajnos a kerékpáros táskák többsége - eddigi tapasztalatom szerint - nem vízhatlan, pedig annak néznek ki. Mivel megtéveszti a szülőt és a gyereket a táska anyaga, ezért nem is gondolnak összepakoláskor, csomagoláskor arra, hogy többszöri védelmet igényelnek a betett cuccok. Minden felszerelést - kivéve talán a konzerveket, evőeszközöket - nejlonzacskóba érdemes/kell csomagolni. A hálózsákot akár dupla neylonba is lehet csomagolni...
A nagyon vizes kerékpáros táska sok kellemetlenséget tud okozni a sátorban, ezért az egész táskát le szoktuk borítani egy nagyobb neylonnal. Erre kiválóan alkalmas egy hosszában szétnyitott 110-130 literes szemeteszsák. A pókokkal jól le kell ezt szorítani felül és két oldalt is, hogy menet közben ne lobogjon, mert akkor alá mehet a víz, és veszélyes is lehet, ha mi magunk vagy valami tereptárgy beleakad.
A derékaljat és a sátrat is érdemes tokjuk minőségétől függetlenül jól elcsomagolni.
A sátorban...
A sátor akkor bírja leginkább az esőt, ha nagyon szépen, szabályosan, profin állítjuk fel: feszülnek a lapok, a kötelek, s ha két rétegű a sátor, akkor a belső rész sehol sem lóg ki a külső alól és nem is érnek egymáshoz. Fontos, hogy sem felszerélésünkkel, s a testünkkel ne érjünk belülről a sátorlaphoz. ha valahol becsöpög, vagy befolyik a víz, töröljük fel egy ronggyal, törülközővel vagy már szennyesbe tett pólóval. A derékaljról ne lógjunk le, mert akkor a hálózsák vizes lehet. Fontos, hogy nyugodtak legyünk ilyenkor. Felszerelésünk a kerékpáros táskában legyen és terítsük le az egészet egy neylonnal. Minden alkalommal úgy kell felállítani a sátrat és úgy kell elhelyezni benne felszerélésünket, hogy egy váratlant vihart is át tudjunk a sátorban vészelni.
Menet közben...
Ha viharos az idő és villámlik is, akkor meg kell állni egy viszonylag védett helyen, s meg kell várni, hogy csillapodjon a vihar és az eső. Kisebb zápor esetén esetleg még esőkabátot sem kell felvennni, s lehet haladni tovább. Ha nem veszélyesek a körülmények egy tartósabb eső alatt, akkor esőkabátba bújva - kellő figyelemmel a követési távolságra és az útviszonyokra - tovább lehet haladni. Figyelni kell ilyenkor az autók által felfröcskölt víz és a tócsákban lévő mélyedés okozta meglepetésekre - szóval nagyon észnél kell lenni.
És ha mégis szétáztunk, akkor minél előbb alaposan szárítsuk meg magunkat és felszereléseinket...
|