Az egyéni felszerelés
2004.03.17. 20:44
Mi mindent viszünk magunkkal a 11 napos táborba? (kerékpáros táska - hálózsák - derékalj - esőkabát - szabadidő ruha - papucs - törülköző - tisztasági csomag - pólók - zoknik - alsóneműk - nyári sapka - sisak - elemlámpa - kerékpáros szerszámok - pótbelső - bicska - tál - pohár - evőeszközök - diákigazolvány - tb-kártya)
Arra szoktunk törekedni, hogy minimális egyéni felszerelést vigyünk magunkkal, mert így könnyebb a kerékpáros táska és így a tekerés is, kevesebb cuccot kell pakolni, kerülgetni, s marad hely a közcuccoknak a táskában.
Ha 11 napra megyünk, akkor körülbelül ezt az egyéni felszereléslistát állítjuk össze: kerékpáros táska, hálózsák, derékalj, esőkabát, szabadidő ruha, papucs, törülköző, tisztasági felszerelés, 11 póló, 11, zokni, 11 alsónemű, nyári sapka, sisak, kerékpáros lekötöző, lámpa, szerszámok, bicska, tál, pohár, evőeszköz, diákigazolvány, személyi igazolvány, tb-kártya másolata stb.
A kerékpáros táska akkor a legmegfelelőbb, ha három rekeszes, felül és két oldalt egy-egy rekesszel. Lehetőleg akkora legyen a felső rekesz, hogy a hálózsák mellé az egyéni felszerelések nagyrésze - főleg a ruhák - is beférjenek. Ez leginkább a hálózsák méretén múlik. Érdemes meleg, de kis tokba becsomagolható hálózsákot vásárolni, vagy kölcsönkérni. Az is előnyös, ha olyan nagy a két oldalsó rekesz, hogy belefér 2-2 kétliteres palack is, hogy ne kívül kelljen azokat vinni üresen vagy éppen telin. Ha a táska olyan, hogy valahol kívül még kisebb zsebek is vannak, akkor oda lehet tenni azokat az apróbb dolgokat, amik napközben is kellhetnek: bicska, kanál, pénztárca stb. Mivel a kerékpáros táskák anyag általában beázik, azért esőben le kell takarni nagyobb neylonnal ez egészet. Erre kiválóan alkalmas egy nagyméretű szemeteszsák. Hogy ne lobogjon, s tényleg takarja a zsák nagyrészét, ehhez egy kis trükközés kell a pókokkal, de megéri, mert nincs rosszabb, mint a szétázott táska és esetleg a benne lévő elázott felszerelés.
A hálózsák lehetőleg kicsi legyen, hogy elférjen a kerékpáros táska felső rekeszében. A hálózsákot érdemes neylonba csomagolva tenni a zsákba, mert biztosra kell menni - a hálózsák nem ázhat el, mert az nagyon nehezen szárad meg.
A derékalj ne legyen túl vékony, mert a kényelmes alvás múlhat ilyen kis dolgon is, hisz nem mindig lehet olyan helyet találni, ahol puha fűre lehet a sátrat állítani. A derékaljat is neylonba kell csomagolni, hogy ne legyen vizes esős időben.
Az esőkabát igen kényes kérdés egy kerékpáros táborban. Ugyanis olyan esőkabát, ami kerékpározás közben is jól véd és kényelmes, nehezen kapható. Még leginkább a nagy méretű, teljesen vízhatlan esőkabátok felelnek meg ennek a legjobban.
A szabadidő ruha igen univerzális dolog, mert lehet használni hűvös időben tekerés közben, lehet használni este, ha már lehűlt a levegő vagy éppen sok a szúnyog, de alvásra is megfelelő, ha éppen olyan az éjszaka. Természetesen az ilyen sokrétű használat során gyorsan koszolódik, esetleg füstszagú is lesz a tábortüzek miatt, de általába ezt a pár napot kibírja, amíg megérkezik a tiszta ruha, vagy éppen hazaérünk.
A papucs mindig jól jön fürdéskor - különösen, ha azt a szabadban tesszük, de természetesen a zuhanyzóban is nagy segítség. A papucs éjszakára akár kinn is maradhat a sátor előtt. Szárítása fajtától függően több-kevesebb időt vesz igénybe.
A törülközőnek nem kell nagynak lennie. A kisebb törülköző előnyei akkor jönnek elő, amikor esős idő miatt a táskába kell gyömöszölni vagy éppen szárítás miatt a táska tetejére kell pókozni úgy, hogy ne lobogjon vagy ne lógjon le túlságosan.
A tisztasági felszerelés tartalmaz tusfürdőt, fogkrémet, fogkefét, dezodort. Hajmosó szert közösen szoktunk venni és vinni egyet.
A pólóknál a világos színűt szoktuk ajánlani, mert a sötét színűek a nagy napsütésben nagyon nagy gondot tudnak okozni a túlmelegedés miatt a kerékpározóknak.
A zoknik és az alsóneműk lehetőleg minél kevesebb műszálat tartalmazzanak.
A nyári sapka nagyon fontos lehet nagy napsütésben, de ne feledjük, hogy a sisak viszont biztonságot nyújt és a meleg ellen is véd.
A kerékpáros lekötöző minél hosszabb, minél erősebb (biztonságosabb) és minél újabb legyen (hogy nehogy beragadjon). Jó a kulcsos, a lakatos, de számzáras is.
Az olyan elemlámpa a legpraktikusabb, amely kerékpárra is szerelhető. Szükség lehet rá az esti kerékpározáskor, de a sátorban és a barlangokban is nagy hasznát lehet venni.
A kerékpáros szerszámokból sosem elég. Nem árt, ha egy-egy típusból több is van, mert egy-két szereléstípusnál kettő is kell egy fajtából. És azért sem árt több, mert ha éppen szétszakadt a csapat, akkor nem kell várni, míg odaér az, akinél az egyetlen szerszám van, hanem el lehet kezdeni a szerelést, s ezzel időt lehet nyerni a továbbhaladáshoz. Mindezek ellenére - tehát, hogy mindenki hozhat bármilyen szerszámot - egyezetetni kell indulás előtt, hogy kinél mi lesz, hogy nehogy valamiből ne legyen, és hogy tisztázzák a tagok és vezetők, hogy kitől mit lehet kérni.
Pótbelsőt mindenki maga hoz egyet-egyet, mert különbözőek a felnik és a szelepek.
A bicska fontos az étkezések előkészítésekkor és az étkezéseknél is. Nem fontos, hogy sok szerkentyű legyen rajta, inkább nagy - kenésre is alkalmas - pengéje legyen.
A tál, ami a főtt ételek elfogyasztásához szükséges elsősorban, olyan műanyagból legyen, ami nem törékeny és olyan nagyságú, hogy ölben tartva is lehessen belőle a fűben ülve enni, s ne boruljon ránk.
A pohár se legyen törékeny, elég nagy legyen és ne borulékony.
Az evőeszközök közül a kanál a legfontosabb, villa nélkül is el lehet boldogulni egy táborban.
A diákigazolványt időnként kérhetik vonaton, buszon, kempingben, múzeumban, strandon - tehát feltétlenül hozzák magukkal azok, akiknek van. Szinte ugyanez vonatkozik a személyi igazolványra is.
A tb kártya vagy annak másolata fontos, ha orvosi ellátásra szorul az illető.
És a következőket lehet hozni még a táborba: az útvonalhoz tartozó térképet vagy térképeket, útikönyvet, fényképezőt, speciális gyógyszert, napszemüveget, tollat stb.
- folyt...
|