"Maxvíz"
2004.12.28. 14:02
Hogyan oldható meg a vadkempingezés során, hogy elegendő vizünk legyen? (beszerzése, szállítása, beosztása)
A vadkempingezés során a következőkhöz kell víz az egyéni folyadékpótláson kívül: vacsora előkészítése (pld. nyersanyagok megmosása, tészta főzése, a leves készítése stb.), mosogatás, fürdés, fogmosás, tűzoltás... Ez átlagosan 8 liter vizet jelent fejenként, mert 2-2 litert be szoktunk adni "közösbe", 4-4 liter kell (és elegendő) fürdésre, a maradék 2 liter fogmosásra, ivásra és kézmosásra kell.
Szerencsés esetben olyan helyen állítjuk fel sátrainkat, ahol forrás is van. Akkor nincs gond a víz beszerzésével és beosztásával, hiszen csak egy bográccsal vagy néhány flakonnal kell elugrani érte, ha éppen szükség van rá. Erre pedig mindig akad gyerkőc...
Ha a szálláshelyen nincs forrás, akkor vagy az utolsó település kútjánál kell feltölteni minden flakont és kulacsot, vagy a szálláshelyre tekerés után - míg a csapat egyik fele sátrakat ver és fát gyűjt - páran elmennek a legközelebbi kúthoz az összes flakonnal és kulaccsal. Ehhez üres kerékpáros táskák és gumipókok szükségesek. (A táskák egy kicsit mindig vizesek lesznek belülről, hacsak nem töröljük a palackokat szárazra egy ronggyal mielőtt a táskákba tennénk őket. S persze egy palack se eresszen...)
Amint lehet, mindenki be szokott adni egy két literes flakont "közvíz"-nek. Ezeket külön tároljuk, jól elkülönítve a fürdővizektől. Ha jól gazdálkodunk, akkor még a reggeli fogmosásra is marad belőle.
A fürdésre szánt flakonokból a levegőt el kell távolítani, mert ellenkező esetben olyan hőmérsékletű levegő keletkezik ott a melegítés során, amitől a palack azon a részen megolvad, hólyagosik, majd ki is lyukadhat. A palackok a tűz közelébe helyezésekor arra kell ügyelni, hogy megfelelő távolságra legyenek a hőforrástól (tűztől, parázstól), - hogy vacsorázás és az elmosogatás után már fürödni lehessen a bennük lévő vizekkel, de a kupak ne olvadjon rá a palack nyakára -, hogy ne dőljenek fel, s ugyanakkor a főzést se akadályozzák, hozzá lehessen férni a tűzhöz és a bográcsokhoz. Időnként érdemes mindenkinek a maga palackjait - vagy mások palackjait is! - felrázni, megfordítani, esetleg a tűztől való távolságon változtatni. Ha valakinek túl forróra vagy hidegre sikerül, akkor egy kis keverékkészítéssel orvosolható a dolog, s kellemes hőmérsékletű fürdővíz mixelhető.
Esetleg nem is kell a tűzhöz rakni a palackokat, amikor a fürdővizet készítjük elő, mert tűző napon is kellően felmelegedhetnek. "Pihenőnapon" - amikor ugyanott töltünk két éjszakát - a reggel megtöltött palackok vize délutánra kellemesen langyos, esetleg meleg lesz, s akkor egy hajmosással lehet felfrissülni a cucc nélküli kirándulás után...
A tönkrement palackokat napközben ki kell dobni és újakat kell helyettük szerezni, mert sok kellemetlenséget okozhatnak, ha nálunk maradnak a rossz palackok...
A mosogatás a vadkempingezés során nem könnyű feladat. Amint kiürülnek a bográcsok, egy gyors sikálás után fel kell tenni melegedni a mosogatóvizet, esetleg az öblítő vizet is. Sok munkát lehet azzal megspórolni - és hatékonyabb is a mosogatás ilyen kevés vízzel -, ha a tányérokat a táborozók szinte tökéletesen tisztára törlik kenyérmaradékkal, fűcsomóval vagy papírral. A bográcsok és a bennük lévő víz ilyenkor forró szokott lenni, ezért óvatosan kell kezelni az egészet.
folyt.
|